Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Maska śmierci szkarłatnej" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 25.03.2024 20:00
Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 20:24
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
ccc
ccc, Autor - PR
Z mrocznego skarbca radiowych adaptacji arcydzieł światowej literatury: gotycka nowela Edgara Allana Poe. "Maska śmierci szkarłatnej" (znana także pod tytułem "Maska czerwonego moru") to jedno z najsłynniejszych dzieł, amerykańskiego prekursora opowieści grozy, ojca chrzestnego metafizycznego horroru, postaci ikonicznej dla epoki romantyzmu.

Od czasu pierwszej publikacji w 1842 r. w groszowym czasopiśmie "Graham's Lady's and Gentleman's Magazine", utwór Poe’go nie przestał być zagadką: tyle w nim symboli, aluzji, niedopowiedzeń i ukrytych znaczeń. W miarę czytelna jest jedynie… przerażająca fabuła. Oto książę Prospero, władający nienazwaną krainą, zamyka się z dworzanami w ponurym opactwie, gdzie chce przeczekać pustoszącą księstwo zarazę.

Poddani umierają w krwawych męczarniach, on zaś urządza przyjęcie, bawiąc się z przyjaciółmi w siedmiu, różnie przystrojonych pomieszczeniach. W środku przyjęcia w opactwie zjawia się tajemnicza, zamaskowana postać. Gdy Prospero stanie z nieznajomym oko w oko, natychmiast padnie trupem, nie rozpoznawszy ani twarzy zabójcy, ani motywu jego działań, ani sposobu, w jaki szerzy śmierć.

Metaforyczny tekst Poe’go (1809-1849) na język polski przetłumaczył sam Bolesław Leśmian (1877-1937), wielki poeta-słowotwórca, we własnej twórczości mistrzowsko zgłębiający zagadki ludzkiej duszy, doczesnych lęków i ostatecznych pragnień. W 1997 r. "Maskę śmierci szkarłatnej" przeczytał Marek Obertyn (1952-2007), jeden z najwspanialszych głosów w dziejach Teatru Polskiego Radia (przez młodszą publiczność zapamiętany jako Hagrid w polskiej wersji językowej filmów o Harrym Potterze).

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

ans

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.